לנוח על המים - קורס יסודות יוגה תרפיה (2020-21)

למטפלים, מורים ומתרגלים

לבירורים  ולהרשמה,

צרו קשר

בקורס לנוח על המים ניתן לסקרנות הטבעית שלנו, לטבענו הפנימי-המהותי, להוביל אותנו לחקירת התודעה.

פירוש המילה יוגה בסנסקריט היא איחוד – איחוד בין התודעה ובין המציאות כפי שהיא. טיפוח התודעה הוא תהליך עמוק שעיקרו הרחבה ודיוק של יכולת ההתבוננות שלנו. התבוננות זו מאפשרת לנו לזהות התניות, הטבעות ודפוסים כובלים, ומסייעת לנו להשתחרר מהם כדי שהקיום שלנו יהיה קרוב לאמת הפשוטה של הדברים כפי שהם.בזכות טיפוח התודעה נוכל לפעול בעולם בצורה מדויקת יותר, לממש יותר את הפוטנציאל הגלום בנו ולפגוש את העוצמות של החיים במלואן.

"אנחנו לא צועדים בדרך לבדנו, ולא פוסעים בה רק עבור עצמנו"

(ג'איה אשמור, OpenDharma)

אחד ההיבטים החשובים בקורס הוא החקירה המשותפת. בין שאנחנו מתרגלים ובין שאנו מטפלים אנו זקוקים לראייה המשותפת, להתבוננות מבחוץ, כי הן מאפשרות לידע ולהבנה לעלות. הקורס הוא הזמנה לחלוק, לשתף, לדבר את מה שמתקיים באמת, גם את אי-הבהירות שלעיתים אובדת, חומקת מעינינו.

"על ידי כך שלא עצרתי ולא התאמצתי חציתי את השיטפון"

 (מתוך כתבי הבודהה. תרגמה מפאלי קרן ארבל)

בקורס נלמד את התבונה שיש ביחסים ההדדיים בין המים לאבנים ולסלעים באפיקו של הנהר ובגדותיו. זרימת המים אינה נחסמת על ידי הסלעים, והמים שוחקים אט-אט את הסלעים, מרככים את פניהם וזרימתם מתמשכת, אינה נעצרת. כשנלמד לנוח על המים נפתח את איכויות התודעה שלנו, את הסקרנות שלנו, את ההיכרות עם הסלעים שלנו ושל מטופלינו, נחלוק את חדוות הגילוי ונצמיח חיוניות. מיומנויות אלה נרכשות במתינות, בעדינות, בתרגול מתמשך ומתמיד.

"אימון זה מכה שורש כשהוא נעשה כראוי, בהתמדה ולאורך זמן"

(מתוך היוגה סוטרה של פטנג׳לי. תרגמה מסנסקריט אורית סאן גופטה)

על יסוד עקרונות היוגה והמדיטציה, נתבונן, נזהה, ננשום, נחוש, ננועונעודד את היכולת שלנו להימצא ברגע ההווה, להתעצם ולהתפתח. אט-אט, צעד אחר צעד, מתגלה הבסיס היציב שבתוכנו –היציבות והקשב מאפשרים לחומרים לא מודעים לעלות ולהיחשף.

נאמן את התודעה להיות פתוחה ונוכחת במפגש עם חוויות שונות ולעיתים גם עוצמתיות ומנוגדות זו לזו –תהיה זו חוויה מעודנת או גסה, חוסמת או מאפשרת זרימה. אל פתיחות זו מוזמנים כעת לעלות דפוסים והתניות שלא היו נגישים לנו ולמטופלים שלנו בעבר. וכשהם עוליםהם יכולים להיראות ולהתפוגג.בתנאים אלו של מודעות ערה מתגלה כוחה של התודעה ליצור טרנספורמציה עמוקה: מחסימה לשחרור, מהצפה ומהישרדות לחיוּת ולעוצמה.

"התנוחה יציבה ונינוחה בהרפיית המאמץ והתלכדות עם האין-סוף"

(מתוך היוגה סוטרה של פטנג׳לי. תרגמה מסנסקריט אורית סאן גופטה)

בקורס הזה אני מביאה מהידע שצברתי בשנותיי כתלמידה, כמתרגלת, כמורה וכמטפלת ביוגה-תרפיה. הקורס נשען על עקרונות היוגה שלמדתי במשך שנים ומקיים שיח עם רעיונות פסיכולוגיים עכשוויים. אני מאמינה בלמידה על ידי התנסות ישירה, ובעבודתי אני שמה דגש על שילוב של מגוון פרקטיקות וגישות שמתייחסות לרבדים המרכיבים אותנו: המרחב הפיזי (גוף, נשימה, חוויה סנסורית) והמרחב המנטאלי-רגשי-קוגניטיבי.

למי הקורס מיועד

 • למטפלים מכל התחומים: פסיכותרפיסטים, עובדים סוציאלים, מטפלי-גוף נפש, מטפלים במגע, מטפלים בתנועה, מטפלים במוזיקה ובאומנות, מורים ליוגה ואחרים המעוניינים להפוך את עבודתם לאפקטיבית יותר;

 • למתרגלי יוגה ותיקים המחפשים כלים נוספים לצמיחה ושינוי ומאמינים בכוחה המרפא של התודעה;

 • למתרגלי מיינדפולנס המבקשים להרחיב ולהעמיק את יכולת ההתבוננות;\

אילו כלים נרכוש ובמה נעסוק

 • נפתח את איכויות התודעה –הסקרנות והעמקה. בעזרתן תתגלה היכולת לחקירה עצמית כנה.

 • נרכוש כלים ליצירת בסיס פנימי יציב – למטפל ולמטופל,שיאפשר ראייה של עצמנו ושל המטופלים שלנו בבהירות רבה יותר.

 • נרחיב את ארגז הכלים הטיפולי ובעזרתו נהפוך את עבודתנו ליעילה יותר ונוכל להרחיב את המנעד הטיפולי.

 • נתרגל התבוננות יציבה ורחבה גם במצבים מורכבים ובמפגש עם מרחבים פחות ברורים ומוכרים במרחב האישי והמקצועי.

 • נזהה את הזיכרונות הרגשיים השמורים בגוף, את ההטבעות (הסמסקרות) ואת הדפוסים המעכבים העולים מהם.

 • נתחבר לכוחות הגוף, הנשימה והתודעה ולקשר ביניהם, כוחות המאפשרים טרנספורמציה וריפוי.

 • נעמיק בלימוד עיוני של מגוון טקסטים יוגים (יוגה סוטרה, אופנישדות), ונקשר אותם לתפיסות טיפוליות מערבית (ויניקוט, בולבי, יונג ואחרים), ונלמד כיצד לממש אותם בתרגול.

 • נתמקד בחקירה אישית, בדיאלוגים בקבוצה ובליווי אישי, וננתח דוגמאות מהעולם הקליני.

 • נתרגל נשימה (פראניאמה)ותנוחות יוגה,ודרכן נלמד על הקשר שבין חוויית הבסיס היציב והבטוח לבין מאמץ יתר ומנוחה עמוקה.

 • נתנסה בכלים וטכניקות ממגוון דיסציפלינות של יוגה-תרפיה: יוגה נידרה, Antar Mauna ועוד.

"אני חוזר אל התחושות של הגוף ואל הרגשות שעולים מהן

כמו אל הספרים בספריה שלי שמהם אני מקבל ידע והשראה. הייתי רוצה להעצים את הפנייה הזאת בתוכי."

(מתוך שיחה עם אחד מתלמידיי)

מבנה הקורס

הקורס מורכב מ-35 מפגשי לימוד ותרגול

20 מפגשי לימוד ותרגול ו-15 מפגשי העמקתהתרגול שיתקיימו בכל שבוע לסירוגין:

 • 20 מפגשי לימוד דו-שבועיים

מפגשי הלימוד יהיו אחת לשבועיים, בימי שישי. מפגש של 4 שעות, משעה 8:00 עד 12:00. במפגשים אלו התרגול והלימוד יתמקדו באחד או יותר מנושאי הקורס

 • 15 מפגשי תרגול דו-שבועיים (לסירוגין)

בכל שבועיים, בימי שישי יהיה מפגש תרגול של שעה וחצי, משעה 8.00 עד שעה 9.30. במפגשים אלו נעמיק את התרגול של הנושאים שלמדנו בשיעורהלימוד בשבוע הקודם.

 • מפגש מסכם

בסיום הקורס ניפגש לסוף שבוע מרוכז שבו נעסוקבנקודות המרכזיות שנלמדו בקורס, ונשים דגש על הפן האישי והפרקטי.

פרטים והרשמה

איפה: במרכז לאמנויות המזרח ברחוב חזקיהו המלך 17 בירושלים

מתי:   בימי שישי משעה 8:00 בבוקר

 השיעור הראשון ב-4 בדצמבר 2020

כמה:   4,100 שקלים

 • התשלום עבור לינה ואוכל במפגש הסיכום יהיה בנפרד ויעודכן בהמשך.

(*) ההשתתפות בקורס מותנית בריאיון התאמה

קצת עלי

הקורס לנוח על המים נולד מתוך האמונה העמוקה שלי בכוחה המרפא של היוגה, אמונה שהתבססה והשתרשה ב-26 שנים של תרגול, לימוד והוראת היוגה.בשנים הרבות שהיוגה היא חלק מחיי היא לא מפסיקה לסקרן, להפתיע ולרגש. מבחינתי, היוגה היא פשוט כלי שעובד. התרגול מניב פירות ללא הרף, וכל הזמן הטעמים מתחדשים ומשתנים. במהלך השנים התייחסתי אל השאלה היוגית - מה בעצם מפעיל אותנו וכיצד ניתן להיות מודעים לתהליכים אלו ולהיות מעורבים בהם.

עם השנים שילבתי בהוראת היוגה גם עבודה פרטנית, ובה אני מלווה תהליכים אישיים של צמיחה וריפוי. במפגש האישי אנחנו מגלים יחד את הדפוסים החוסמים ואת הכלים התומכים. אנו מתמקדים בחקירה של תהליכי השתנות של דפוסים במרחב התודעה והגוף באמצעות התרגול היוגי, ובמיוחד באפשרות לטפח ולהעצים דפוסי התבוננות תומכת המאפשרת קִרבה וראייה בהירה של עצמנו ושל מי שאיתו אנו עובדים (התלמיד או המטופל). ומגלים חוויה של בסיס בטוח.במפגשים האישיים אני מלווה תהליכים של שינוי וצמיחה ומסייעת להתמודדעם מצבים פיזיים-מנטליים מתמשכים הכוללים מצבי חרדה, לחץ ותשישות כרונית, פיברומיאלגיה, התמכרויות ודפוסים אובססיביים.

הרצון ללמד עלה בטבעיות מתוך התחושה שהתובנות הולכות ומתעצמות, והן מתממשות בחיים עצמם. תובנה זו היא הקרקע שעליה צמח הרצון להעביר תובנות אלו הלאה.

בחיפושיי עברתי דרך מגוון של שיטות וגישות יוגיות ומערביות. הקורס מהדהד את השיטות האלו וגם את השיח ביניהן:

 • התחלתי את דרכי באשטנגה יוגה וכעבור מספר שנים עברתי לויג'ננה יוגה, היא הגישה שבה התבססתי ובה ביססתי את תפיסת הגוף והגוף-נפש ובה אני עוסקת כבר יותרמ-20 שנה.

 • קורס מורים ליוגה – במכון וינגייט בהנחיית אורית סן-גופטה – לימד אותי להשתמש ביוגה ככלי מייצב ומזין. הוא חיזק את הידיעה שלי כיצד לשלב בין כלים מדויקים הבונים מרחב יציב ובטוח, והיא פתחה בפניי מרחב עצום לגילוי וחקירה של מה שקורה בתוכי.

 • לימודי סנסקריט וכתבים הודים עתיקים– נתנו לי את הבסיס האקדמי לידע החדש.

 • מדיטציה ויוגה-תרפיה– היו השלב הבא והן פתחו בפניי את הסקרנות ונתנו לי גישה לידע נוסף.

 • לימודי יוגה-תרפיה –באשרם בבנגלור שבהודו של -Bihar School of Yoga– השתלבו בטבעיות בדרך שלי והעצימו את הידע שצברתי.

 • לימודי ויפאסנה –ב-Open Dharma עם ג'איה אשמור בטירוונמלאי בהודו ובארץ, והשתלמויות ויפאסנה בארץ –תרמו להבנת כוחה של ההתבוננות ככלי מרפא.

 • השתלמויות עם חוקרים ומטפלים עכשוויים– ובהם Bessel Van-der Kolk,Gabore Mate שעסקו ב-Trauma and Healing העמיקו את ההבנה שלי עלהזיכרונות הרגשיים השמורים בגוף ועל ההטבעות העולות מהם.

Graphic Design | Yael Boverman